Lovely Ladies Alive

– En blog om kvindeliv af Pernille Højgaard

×

Bloggen holder pause

Vi skal flytte. Det er ikke helt med vores gode vilje, men det er nødvendigt. Vi har fundet et mindre hus ikke langt herfra og vi tager det som et nyt eventyr. Vi skal prøve at bo i en lille by på landet efter at have boet ude midt på landet i snart tre år. Og det bliver spændende at gå på opdagelse i hvordan, det mon er.

For tre år siden flyttede vi fra Brønshøj i København til Vejby i Nordsjælland.

Der er nu tre uger til, vi flytter og der travlt her på matriklen. Det er derfor bloggen går til pause og vender tilbage i december måned ca. 5 min i jul.

Der er spændende emner, som venter på at blive skrevet. Om bagsiden af håb, om tro og dødsangst, om at være afhængig af adrenalin, om bækkenbunden efter overgangsalderen og meget meget mere.

Der er også tre podcastafsnit på vej med hver deres kvindelig gæst med utrolig meget viden på hver deres område. Vi skal tale midtlivs-økonomi, før-under-efter overgangsalder med en forsker og om forskelsbehandlingen mellem mænd og kvinder i sundhedsvæsnet.

Der er meget at glæde sig til og jeg håber, du hænger på og allerede nu glæder dig til jul. 😉

Men nu tilbage til pakning af flyttekasser. Vi høres ved.

Rigtig god søndag 🌸

Kærligst

Pernille
#lovelyladiesalive

I pausen kan du læse om, da jeg for tre år siden flyttede fra hovedstaden til livet på landet og blev overvældet af stilheden.

Pernille med lukkede øjne op af et træ i solskin

Hvis du eller en du kender også skal flytte, kan du finde en rigtig god huskeliste her. Så er der styr på alt fra post til el-regningen.

Rigtig god fornøjelse 🙂

Har du lyst til at dele:
error
fb-share-icon

2 kommentarer til "Bloggen holder pause"

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *